×
Hayır Lokması Fiyatı − Lokmacı | Hayır Lokması | İstanbul Uygun Fiyat
SİPARİŞ HATTI: 0(530) 325 40 10
MENÜ Hemen Ara!

Hayır Lokması Fiyatı

 
Geçmiş zamanlardan kalan bir adete göre lokma tatlısı ölünün ardından, adak olarak veya hayırlı bir olayın gerçekleşmesinin ardından halka dağıtılırdı. Günümüzde bu adetler bazı bölgelerde korunmaktadır ve yaygındır. Bayramlarda, kandillerde, mevlitlerde, cenazelerde dağıtılan lokma tatlısı artık asker uğurlamalarında, düğünlerde, mekân açılışlarında ve seçimlerde olumlu sonuçlar almak amacıyla dağıtılmaktadır. Bu yolla dağıtılan halkın hayır duası alınır. Hayır lokması fiyatı uygun olduğu için kimi zaman hayırsever kendi çevresine dağıtır ve hayır duası ister, kimi zaman da hayırsever tarafından hiç tanınmayan insanlara dağıtılırdı.

İlk olarak Osmanlı Sarayı’nda yapılmaya başlanan ve daha sonrasında halk arasında da yaygınlaşan lokma tatlısı günümüzde çokça tercih edilen tatlılar arasındadır. Günümüzde lokma denilince akla ilk gelen şehir İstanbul’dur ve bu bölgede lokma tatlısı çok yaygındır. Son zamanlarda diğer şehirlerde de yaygınlaşmaya başladı. Klasik lokma tatlısından farklı olarak yaygınlaşmıştı. Farklı lezzetler ile birleştirilerek sunulan lokma tatlısı çikolatalı, frambuazlı, dondurmalı vs. şekillerde karşımıza çıkmıştır.

Geçmişten günümüze uygulama alanlarının değişmesinin yanında, lokmanın dağıtılış şekilleri de değişmiştir. Osmanlı zamanında el arabaları ile dağıtılan lokmalar günümüzde mobil lokma arabası ile dağıtılmaktadır. Bu arabalar içerisinde lokma tatlısının üretimi ve dağıtımı için gerekli donanıma sahip araçlardır, böylece lokmalar taze ve hijyenik bir şekilde insanlara dağıtılır. Personellerimiz tarafından ustaca hazırlanan lokmalar porsiyonlar şeklinde halka servis edilir.
 

Hayır Lokması Yapımı ve Fiyatı
Lokmanın yapımında usta eller çok önemlidir. El değmeden hazırlanan lokmalar makineler ile hazırlanır. Fakat her ustanın farklı bir ölçüsü vardır. Bu ölçü lokmanın tadını belirler. İyi bir ustanın elinden çıkmış olan lokma ağızda mükemmel dağılır ve damakta harika bir tat bırakır. Evinizde az porsiyonlu lokmalar yapabilirsiniz fakat bu alanda deneyimli ustaların da belirteceği gibi lokma tatlısı yapmak zorlu bir iştir. Özellikle büyük porsiyonlu lokma dökme işlemleri için. Mevlütlerde, bayramlarda veya cenazelerde evinize kabul ettiğimiz misafirleriniz için hazırlıklarınızı hafifletmek için lokmanın yanında pide, tavuklu pilav veya kavurmalı pilav menülerimizi tercih edebilirsiniz. Ya da Mekân açılışlarınızda, düğünlerinizde ve diğer özel günlerinizde sevdiklerinizle geçireceğiniz anlarda tatlı bir dokunuş olarak veya sebebi olmadan hayır işlemek isterseniz ustalarımız sizin için özenle çalışacaktır.

Hayır lokması fiyatı bölgeden bölgeye, firmadan firmaya, ustadan ustaya değişiklik gösteren bir husustur. Kullanılan malzemelerin kalitesi de bu konuda önemlidir. Tercihlerinizi yapmadan önce kullanılan malzemelerin kalitelerini ve firma geçmişini analiz etmenizi öneririz. Bunun yanında lokmalarınızı dökecek ustaların tecrübeleri de çok önemlidir. Daha önce bahsedildiği gibi her ustanın farklı bir tarzı vardır. Ortak damak tadına en uygun ustayı seçmenizi öneririz. Siparişlerinizden önce tesislerimizde veya araçlarımızda tadım yapabilir, kararınızı buna göre verebilirsiniz. Bunun yanında ekstra ürünlerimizin olduğu menülerimizi de inceleyerek size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sizin için en iyi hizmeti verecek olan firmamız ile daha detaylı görüşme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
04 Şubat 2023 | YAZIYI PAYLAŞIN:
KAPAT

Sizi Arayalım!

BİLGİLENDİRME

Formda yer alan her türlü kişisel bilgimin, LOKMACI.COM faaliyetlerinde, kampanyalarında, reklamlarında, tanıtımlarında ve iletişim çalışmalarında işlenebilmesine, kullanılmasına, saklanmasına, tarafıma sms, mms gönderilmesine ve sesli arama yapılmasına muvafakat ediyor ve izin veriyorum.

MESAJ GÖNDER HEMEN ARA!